horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb) 
IoT a štandardyAktualizacia: 23.02.2019 

IoT nás obklopuje zo všetkých strán. S inteligentnými vecičkami sa stretneme na každom kroku. Doteraz som však nezistil čo to IoT vlastne je. Každý si tam zaradí to, čo sa mu páči. Na jednom fóre som na moju otázku: „Čo je to IoT?“ dostal zaujímavú odpoveď. „Všetko čo sa dá pod týmto označením predať.“ Bohužiaľ, aj keď nerád, s tým musím súhlasiť.

O tom čo je IoT nehovorí žiaden štandard. Preto niet sa čo čudovať, vzniklo pre túto oblasť viacero pomenovaní. Aj keď v podstate ide o to isté, môžeme sa stretnúť s nasledujúcimi pomenovaniami.

Internet of Things (IoT)
Industrial Internet of Things (IIoT)
Internet of Anything (IoA)
Internet of Everything (IoE)
Web of Things (WoT)

Vznikli na základe toho, kto a čo pokladá za IoT a z akého uhľa sa na tieto zariadenia pozerá. Nech si zvolíme ktorékoľvek pomenovanie, základom je aby ponúkaná služba fungovala. Tu však narazíme na problém štandardov. Netreba chodiť ďaleko. Stačí sa rozhodnúť pre inteligentnú domácnosť – SMART HOME. Na trhu ich je v ponuke viac než dosť od rôznych dodávateľov. Čo však robiť v prípade, že niečo sa mi páči od toho iné zasa u druhého dodávateľa? V tomto momente asi zostaneme bezradne stáť a zvažovať ktorá ponuka viac zodpovedá naším predstavám či potrebám. Problém je v tom, že momentálne nie je vo väčšine prípadov možné, zobrať si vysnívané zariadenie od ľubovolného dodávateľa. Každý predajca ponúka uzavretú skupinu zariadení spolupracujúcu iba s jeho centrálnou jednotkou. Cudzie si tam nepustí.

Z technického hľadiska nejde o nič komplikované. Na centrálnu jednotku stačí nainštalovať ovládač zvoleného zariadenia. To asi každý pozná z počítačov. Vymením grafickú kartu alebo tlačiareň a následne nainštalujem potrebný ovládač. Dá sa však isť aj ďalej. Ak by napr. žiarovky používali pri komunikácii štandardizovaný dátový formát, bolo by jedno, akú žiarovku si nainštalujem. Aby to však fungovalo, museli by sa výrobcovia týchto zariadení na jednotnom formáte najskorej dohodnúť. Tým pádom by však prišli o svoje doterajšie pozície. A tak príchod štandardu je v nedohľadne.

Možno sa však predsa len niečo zmení. Všetci rozprávajú o autonómnych automobiloch. Cestná doprava je predsa len niečo iné ako domácnosť. Vozidlá rôznych výrobcov sa budú musieť dohodnúť nie len navzájom ale aj s inteligentným mestom. A to dokonca aj v zahraničí. Takže príchod štandardu môžeme očakávať doslova z ulice. Pre nás to budem mať viacero výhod. Nebudeme závislí iba na jedinom dodávateľovi. Budeme si môcť vybrať to, čo sa nám páči, čo nám vyhovuje. A azda aj aplikácie začnú ponúkať širšie spektrum služieb. Nasadenie aplikácií sa zjednoduší a urýchli. Gro aplikácie stačí napísať iba raz. Zvyšok sa rýchlo a ľahko prispôsobí konkrétnemu poskytovateľovi služby.

Príchod štandardov tak môže posunúť túto oblasť výrazne dopredu. Základom je nehrať sa na vlastnom piesočku ale otvoriť sa svetu.


© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2024