horuseye.sk Veda, technika či nebodaj Sci-Fi horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

Začnite klásť jednoduché „naivné“ otázky, ktoré majú vzdelanejší ľudia tendenciu prehliadať. (Michael J. Gelb) 
Umelá inteligencia - Artificial Intelligence (AI)Aktualizacia: 09.07.2017 

Umelá inteligencia – Artificial Intelligence (AI) je jedným z fenoménov dnešnej doby. Fenomén, v ktorom sa stretávajú dva svety. Svet vedy a svet obchodu. Svet obchodu nám ponúka inteligentné stavebné hmoty, inteligentné dvere, inteligentné … Môžete si doplniť čo vás napadne. Mám dojem, že AI tu vystupuje ako magická formula predajcov, ako presvedčiť potenciálnych zákazníkov, aby si vybrali práve ich produkt. Na druhej strane sa svet vedy snaží previesť ľudskú inteligenciu na stroje s takým či onakým výsledkom. Je to neľahká cesta, plná rôznorodých očakávaní. Názory svetovo uznávaných vedcov sa v tomto smere často rozchádzajú. Na výsledok si bude musieť počkať.

Článok Marek Rosa (GoodAI): Že AI vytvořit nedokážeme, slyším často. Je třeba to zkoušet [1] začína slovami „Plán vytvořit univerzální umělou inteligenci pokračuje.“ Zarazila ma kombinácia slov univerzálna umelá inteligencia. Rád by som vedel, čo si pod tým predstavujú výskumníci a vývojári. Ak sa pozrieme na nás ľudí, bavíme sa o viacerých typoch inteligencie. Každému je známe IQ resp. EQ. Ide o inteligenčný resp. emočný koeficient. To však nie je všetko. Napr.článok 8 foriem inteligencie: Poznáte tú svoju? [3] nám ponúkajú iba 8 druhov inteligencie. Podľa amerického profesora Howarda Gardnera existuje až 9 typov inteligencie. [2] Tým pádom máme dočinenia s nasledujúcimi typmi inteligencie.

1. Prírodná inteligencia

2. Hudobná inteligencia

3. Logicko-matematická inteligencia

4. Duchovná a existenciálna inteligencia

5. Interpersonálna inteligencia

6. Telesno-pohybová inteligencia

7. Jazyková inteligencia

8. Intra-personálna inteligencia

9. Vizuálno-priestorová inteligencia

Ak sa pozrieme na rozsah definovaných inteligencií, o to viac začína byť zaujímave spomínané spojenie univerzálna umelá inteligencia.

Zaujímavý názor na umelú inteligenciu vyjadril lekár - psychiater. „Chcem vytvoriť umelú inteligenciu, ale pritom nevieme definovať, kto je inteligentný človek. Ako súdny znalec som mal posúdiť inteligenčné schopnosti človeka. Jeho IQ bolo o niečo vyššie ako 60 a nedokázal samostatne pracovať. Na druhej strane plynule ovládal 3 jazyky.“

Myslím si, že je to zaujímavý pohľad na inteligenciu v reálnom živote. Pokiaľ sa ľudí týka, každý vyniká v niečom inom. Pravdepodobne neexistuje človek, ktorý by bol géniom vo všetkých oblastiach. Často sa stretávame s tým, že géniovia majú problém komunikovať s okolím alebo zvládať základné životné situácie. Život je bohužiaľ raz taký.

Ak sa pozrieme na uvedené typy inteligencie, len ťažko si viem predstaviť, ako riešiť prostredníctvom univerzálnej umelej inteligencii napr. oblasť duchovnej a existenciálnej inteligencii, interpersonálnej ako aj intra-personálnej inteligencii. Tu asi narážame na samotnú podstatu človeka. Na jeho osobnosť, pocity, intuíciu.


Zdroje


© corycats.sk - horuseye.sk 2012 - 2024