horuseye.sk Panciernici - Callichthyidae horuseye.sk

Svet malých obrnených fúzačov   Šintava - slobodné kráľovské mesto   Kremnické dukáty   Veda, technika či nebodaj Sci-Fi

 Domov

 Callichthyidae

 Corydoradinae

 Callichthyinae

 Synomnymá

 Články

 Informácie

 Napíšte mi

112318

Corydoras sterbai (Knaack, 1962)

Platné meno
Corydoras sterbai  Knaack, 1962
 
Synonymá
 
Miestne mená
Slovenské: Pancierniček Sterbaiov
České: Pancéřníček Sterbův
Anglické:
 
Výskyt
Lokalita: Brazília: Rio Guaporé; horné Rio Guapore na hranici medzi Brazíliou a Bolíviou
Biotop:
 
Popis
Veľkosť: 6 cm, niektoré zdroje udávajú až 8 cm (samice), samce sú menšie a štíhlejšie. Stretol som sa ja s údajom o veľkosti iba 3,5 cm;
Sfarbenie: Robustné telo. Nápadne výrazne oranžovo sfarbené brucho a brušné plutvy. Telo je posiate nepravidelnými čiernymi bodkami, ktoré sa v zadnej časti zlievajú do prúžkov. Hlavu má tmavú so svetlými ostro ohraničenými okrúhlymi škvrnami.
Pohlavné rozdiely: Samice sú plnšie v brušku, väčšie a celkove robustnejšie.
Iné:
 
Chov
Charakter: Je pomerne nenáročný. Ryby sú aktívne vo dne. Neustále prehľadávajú dno a čistia vonkajšiu stranu listov.
Nádrž: Minimálne 80 - 100 litrová nižšia nádrž.
Voda: Teplota vody 22 - 25°C, pH 6,6 - 7,0, celková tvrdosť do 15°N. mäkká , mierne kyslá - zásaditá voda s teplotou 21 - 25°C.
Potrava: nitenky, patentky,buchanky, perloočky, hovädzie srdce, špenát, tablety.
 
Rozmnožovanie
Voda by mala byť mäkká, mierne kyslá s teplotou 25 - 27°C. Ryby musia byť pred trením dobre kŕmené a v dobrej kondícii. K treniu prichádza v období od mája do októbra. Pri teplote 25°C sa plôdik liahne za 4 dni, k rozplávaniu príde za ďalšie 2 - 3 dni. Mláďatá majú sklon k zaplesneniu plutiev.
Neresí sa od mája do augusta. Neresí sa aj v spoločnej nádrži asi 2 dni po čiastočnej (90%?) výmene vody. Odporúča sa dať chladnejšiu vodu asi o 3C . K neresu prichádza predpoludním. Samička nosí ikry v "kapse" a lepí ich na sklo, alebo na spodnú stranu listov. Počet ikier je od 60 do 90. Samička požiera ikry(?) . Ikry sú mliečne biele. Postupne tmavnú a na konci vývoja je v nich vidieť pohyb embrya. Pri teplote cca 24°C sa liahne poter po 4 dňoch, ale niektoré embrya majú problém pretrhnúť ikrový obal. Po prenesení nevyliahnutých ikier do vody s teplotou cca 30°C sa liahnu bez problémov. Čerstvo vyliahnutý poter má veľký žĺtkový váčok, je šedočierny a polihuje na dne. K rozplávanie dochádza po 4 dňoch. Ako potravu je možné použiť artémie alebo buchanky. Rastie rýchlo. Po troch týždňoch kŕmenia nitenkami meria asi 1,5 cm a po 2 mesiacoch asi 3 - 3,5 cm.
 
Poznámka
1) Prvý dovoz do Európy 1960.
2) Podobnosť s C. haraldschultzi. Okrem výrazne oranžovej farby brucha a plutiev sa líši obrátenou kresbou na hlave a chrbte predchrbtovou plutvou. C. sterbai má hlavu tmavú so svetlými ostro ohraničenými okrúhlymi škvrnami, C.haraldschultzi má základné sfarbenie hlavy svetlé a okrúhle škvrny tmavé. (Kresba AT1/96 )
Rozdiel je v tom, že C. haraldschultzi má na hlave tmavé škvrny na svetlom podklade, zatiaľ čo C. sterbai má kresbu neusporiadanú tak, že vzniká dojem svetlých škvŕn na tmavom podklade. C. haraldschultzi je navyše zavalitejší a väčší, dorastá až 8 cm.
3) Sezónne dostupný druh.
 
Info
AT1/96
Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 139 s.
Sandfordová, G., 1998, Veľká obrazová encyklopédia akváriových rýb, Cesty, 47 s

Posledná aktualizácia: 6.01.2009


© corycats.sk 2006 - 2024