|
Corydoras melanistius (Regan, 1912)
- Platné meno
- Corydoras melanistius Regan, 1912
-
- Synonymá
- Corydoras melanistius melanistius Regan, 1912
- Corydoras wotroi Nijssen & Isbrücker, 1967
-
- Miestne mená
- Slovenské: Pancierniček čiernoškvrnný, Pancierniček dvojpásový
- České: Pancéřníček klínoskvrnný, Pancéřníček okopruhý
- Anglické:
-
- Výskyt
- Lokalita:
Guiana: Essequibo a jej prítoky;
Francúzska Guiana: ;
Suriname: provincia Brokopondo Rio Saramacca a riečky tohto riečneho systému;
Venezuela: ( v importoch sa objavuje, ale bez udania lokality )
- Biotop:
-
- Popis
- Veľkosť: 1) 5 - 5,5 cm, niekde sa udáva až 7 cm
- Sfarbenie: 1) Svetlohnedé základné sfarbenie, na ktorom sú od hlavy po chvostovú plutvu jemné tmavé bodky, škvrnky. Tieto bodky pokrývajú asi 2/3 chrbta. Bruško je svetlé. Malé svetlé bodky sa nachádzajú aj na chvostovej plutve kde vytvárajú jemné zvislé pásiky. Pri koreni chrbtovej plutvy je väčšia škvrna., na plutve sú viditeľné taktiež malé škvrny. Cez oko prechádza pruh klinového tvaru so špicom pod okom. Na žiabrovom viečku je zlatistý kovový lesk. AT7/96
- 2) Základná farba je nažltlá béžová, kresba niekedy nie je príliš ostrá. Na základnej žltobielej farbe s červeným nádychom sa nachádzajú malé hnedé škvrny. Po bokoch tela sa tiahnú dva pásy šikmo zhora dolu. Dá sa poznať podľa čierneho znaku v rovine chrbtovej plutvy. (ako C. melanistius)
- Pohlavné rozdiely:
- Iné: 1) Má dva páry fúzov, lúčom vystužená tuková plutvička. 2) Sumček s tromi ??? pármi krátkych fúzikov. (ako C. melanistius)1) Samička je tučnejšia a väčšia, celkovo robustnejšia. 2) Samička je najširšia za prsnými plutvami, samec v rovine prsných plutiev.
-
- Chov
- Charakter: 1) Dlhoveká mierumilovná ryba dna. Je mimoriadne plachý, aj pri chove v skupine 6-8 rýb zostáva ľakavý. Spravidla ho možno krátkodobo pozorovať pri kŕmení.
- 2) Malý dobre maskovaný sumček s krátkymi fúzikmi. Chováme ho v húfe.(ako C. melanistius)
- Nádrž: 1) Možno ho chovať v spoločenskej nádrži s mäkkým dnom.
2) Zdržiava sa pri dne, kde odpratáva zvyšky potravy. Je vhodné ho chovať v húfe. V nevhodných podmienkach sa mu často rozpadajú fúzy (ako C. melanistius)
- Voda: 1) Teplota vody 23 - 24°C, inak nároky ako C. aeneus. 2) Teplota vody cca 24°C. Je chúlostivý na kolísanie teploty vody.(ako C. melanistius)
- Potrava: Prijíma všetky druhy potravy.
-
- Rozmnožovanie
- 1) Rozmnožovanie sa opakovane darí aj v akváriách. Výter v akváriu bol popísaný v januári, marci, júli, auguste, septembri a decembri. Stimulácia k treniu je výmena podstatnej časti vody. Ryby je vhodné nasadzovať v skupine. K treniu prichádza v noci. Pri rozsvietení okamžite trenie prerušujú. Je preto vhodné vytieračku zatemniť. Kvalita vody pre odchov celková tvrdosť okolo 12 - 14°N, teplota 25°C a pH 6,8-7,6. Od jednej samice je len 30-40 ikier, pričom sa liahne len tretina až polovica mláďat. Odchov narodených mláďat je zhodný s bežnými druhmi pancierničkov. C. aeneus.
- 2) Problematické a značne ťažké. Výmena vody stimuluje rozmnožovanie. Samička kladie 100 až 200 ikier, ktoré sa liahnu asi po týždni. (ako C. melanistius)
-
- Poznámka
- C. melanistius ide o dva poddruhy C. melanistius melanistius (Regan, 1912) a C.melanistius brevirostris (Fraser-Brunner, 1947)
-
- Info
- popis AT 7/96
-
- Paysan, K., 1995, Akvarijní ryby, Granit, 99 s.
-
- Hofmann, J., Novák, J., 1998, Velký atlas akvarijních ryb, 134 s.
-
- Mills, D., 1994, Vaše akvárium, Prúdy, 74 s. (ako C. melanistius)
-
- Mills, D., 1995, Akvárium, Slovart, 106 s. (ako C. melanistius)
-
- Černý, J. Topercer, E., 1989, Chováme akváriové ryby, Príroda, 100 s. (ako C. melanistius)
-
- Thierry, M.,1997, Veľká kniha o akváriu, Perfekt, 90 s. (ako C. melanistius)
-
|